Sa oled siin

Kaitseminister Laanet ja Norra kaitseminister Gram arutasid julgeolekuolukorda NATO ministeriaali eel

3. Mai 2022 - 14:18

Eile ja täna toimunud kahepoolse kohtumise raames arutasid Eesti kaitseminister Kalle Laanet ja Norra kaitseminister Bjørn Arild Gram regiooni julgeoleku olukorda ning Ukraina toetamist. Lisaks tutvustas kaitseminister Laanet juunis toimuva NATO tippkohtumise eel Norra kaitseministrile Eesti ettepanekut NATO idatiiva kaitsehoiaku tugevdamiseks.

„Tänases julgeolekuolukorras tuleb koheselt mõelda NATO kohaloleku olulise tugevdamise peale – NATO vajab idatiival tugevdatud kaitsehoiakut (forward defence),“ ütles kaitseminister Laanet.

„Kahepoolses koostöös on Norra Eestile oluline liitlasriik nii NATOs kui Põhjala regioonis, näiteks õhuturbes. Oleme sarnastel seisukohtadel regiooni julgeoleku küsimustes, tugineme reservarmeele, ning võimalusi laiendada kahepoolset koostööd on mitmeid,“ lisas Laanet.

Norra kaitseminister Gram külastas ka küberharjutusvälja CR14 ja NATO Küberkaitse Kompetentsikeskust (CCDCOE), et arutada koostöövõimalusi kübervaldkonnas. Huvitavaid võimalusi pakub avaküberharjutusväli Open Cyber Range (OCR), mida saab kasutada küberturvalisuse alasteks koolitusteks ja küberturbe tehnoloogia arendamiseks. Avaküberharjutusvälja OCR projekti üks osapooli on Norra Tehnikaülikool ning projekti toetatakse Eesti-Norra koostööprogrammi „Green ICT“ raames.

Norra panustab kollektiivkaitsesse Leedus asuvas NATO lahingugrupis, on mitmel korral osalenud Balti õhuturbe missioonil ning lähetanud oma ohvitserid NATO staabielementi (NATO Force Integration Unit, NFIU). Lisaks on Norra andnud olulise panuse Balti Kaitsekolledži arengusse selle asutamisest saati.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee