Sa oled siin

Laanet Madridi tippkohtumisel: NATO heidutuslahendilt oleme liikunud tugevdatud kaitsehoiakule

30. Juuni 2022 - 15:12

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul tehti NATO tippkohtumisel Madridis olulisi otsuseid allianssi kaitsehoiaku tugevdamiseks, mille elluviimisel on oluline juhtroll Suurbritannial.

„Oleme igati rahul sellega, mis Madridis otsustati – sisuliselt sai teoks kõik, mille nimel on Venemaa Föderatsiooni agressiooni algusest pingutanud kogu Eesti valitsus. Arvestades dramaatiliselt muutunud julgeolekuolukorda on kriitilise tähtsusega, et NATO suudaks kaitsta koheselt iga sentimeetrit NATO territooriumist,“ ütles kaitseminister Laanet.

„Eesti tänab Suurbritanniat juhtrolli eest NATO idatiiva tugevdamisel,“ ütles Laanet. „Madridi tippkohtumise otsused toovad NATO kollektiivkaitse uude ajajärku. Oluline on liitlaste koostöö tippkohtumise otsuste elluviimisel.“

Eesti kaitseks luuakse NATO raamistikus tegutsev diviisi struktuur, mille üksused ja staap koosnevad nii Eesti enda kui teiste liitlaste panustest. Diviisi juhtimisstruktuuri loob Eesti Ühendkuningriigi toetusel. Samuti on Ühendkuningriik otsustanud täiendavalt määrata Eesti kaitseks brigaadi, mille staabielement ja osad allüksused hakkavad paiknema Eestis. Eestisse jäävad ettenähtavas tulevikus kohale kaks Briti pataljoni.

Kolmapäeva õhtul kohtus Laanet NATO tippkohtumise veerel eraldi Ühendkuningriigi ja Kanada kaitseministritega, et arutada innovatsiooni rolli NATO tugevdatud kaitsehoiakus. Kaitseministrid rõhutasid ühist pühendumist innovatsioonile. Kaitseminister Laanet toonitas ka vajadust tagada, et innovatsioon toetaks tugevdatud kaitsehoiakut ja sõjaliselt efektiivseid lahendusi ning avaldas head meelt, et koostöös UK-ga on saanud UK juhitud lahingugrupp olla erinevate uudsete lahenduste katsetaja.

Ministrid arutasid ka NATO innovatsioonikiirendit, mille Euroopa peakorteri funktsioonid jagatakse Tallinna ja Londoni vahel. Samuti luuakse peakorteri raames Eestisse NATO idufirmade kiirendi koos tehnoloogiate testimisvõimalustega. Lisaks liitus Eesti NATO innovatsioonifondiga, mille eesmärk on panustada kaitsetehnoloogiate arendamisse.

Samuti osales Laanet NATO kaitseministrite mitteametlikul tööõhtusöögil Bosnia ja Hertsegoviina kaitseministriga ning avalikul arutelul koos Soome ja Hollandi kaitseministritega.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee

Foto: Kaitseminister Laanet kohtus Madridis Ühendkuningriigi ja … | Flickr