Sa oled siin

Laanet: Soome ja Rootsi NATOga liitumine tugevdab Läänemere piirkonna julgeolekut

6. Juuli 2022 - 16:16
NATO logo.
NATO logo.

Kaitseminister Kalle Laaneti sõnul aitab Riigikogu tänane otsus ratifitseerida Soome ja Rootsi NATOga liitumise lepingud sillutada kahe naaberriigi teed alliansi liikmeteks.

„Oluline on märkida, et Soome ja Rootsi liitumine NATOga tugevdab kindlasti Läänemere piirkonna julgeolekut: oluliselt lisandub tulejõudu nii maal, merel kui õhus ning tugevnevad NATO luure-, küber- ja muud võimed meie piirkonnas,“ ütles Laanet. Kaitseministri sõnul nimetab NATO uus strateegiline kontseptsioon Venemaad oma peamiseks ohuks, mis praktikas tähendab, et peame olema veelgi valvsamad, samuti on tähtis liitlaste vaheline kiire infovahetus ja üksteise toetamine.

Kaitseminister toonitas ka Eesti igakülgset toetust Soome ja Rootsi liitumisprotsessile. „Eesti on alati silma paistnud liitlaste kiire toetajana, sest meie enda julgeoleku seisukohalt on võtmetähtsusega, et otsused langetataks kiiresti ning otsustavalt,“ lisas Laanet.

Soome ja Rootsi liitumine NATOga annab võimaluse käsitleda NATO liikmetest Läänemere-äärsete riikide territooriumi NATO kaitseplaanides ühtse operatsiooniruumina, oluliselt paranevad nii piirkonnas viibivate üksuste logistiline toetamine kui ka võimalused üksuste ja varustuse eelpaigutamiseks meie regiooni.

„Eesti kahepoolne kaitsekoostöö Soome ja Rootsiga on praegugi lai, kuid naaberriikide NATOga liitumine muudab selle veelgi tihedamaks ja suurendab Venemaa-suunalist heidutust,“ ütles Laanet.

NATO liitlased allkirjastasid teisipäeval Soome ja Rootsi liitumisprotokollid. Vabariigi Valitsus otsustas teisipäeval esitada Riigikogule Soome ja Rootsi liitumisprotokollid, mille Riigikogu ratifitseeris tänasel istungil konsensuslikult 79 poolthäälega. Liitumisprotokollide allkirjastamise järel peavad need ratifitseerima kõik NATO liikmesriigid.

Lisainfo: press@kaitseministeerium.ee